Μια αξιόλογη παιδαγωγική κι εκπαιδευτική δράση υλοποιήθηκε στο σχολείο μας στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας της Β’ Λυκείου. Η καλή συνάδελφος Ελένη Λιάπη και επίκουρος καθηγήτρια του Α.Π.Θ. παρουσίασε στους μαθητές και των τριών τμημάτων της Β’ και στους συναδέλφους φιλολόγους την εισήγηση – παρουσίαση για την ενότητα που αφορά στη Μεταρρύθμιση. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν από κοινού έναν διαφορετικό τρόπο διδακτικής προσέγγισης του προς διδασκαλία μαθήματος, ενώ για τους εκπαιδευτικούς, που παρακολουθήσαμε τη δράση, υπήρξε μια καλή ευκαιρία για να συζητήσουμε διάφορα θέματα που αφορούν σε καλές πρακτικές της εκπαιδευτικής διαδικασίας.
Την εκδήλωση επιμελήθηκε και συντόνισε η κα Λαμπρινή Παπαδήμα, Συντονίστρια Φιλολόγων του σχολείου μας.