Ξεκίνησε την προηγούμενη εβδομάδα τις συναντήσεις του το Θεατρικό μας Εργαστήριο με κέφι και ενθουσιασμό! Βασικές επιδιώξεις του Εργαστηρίου είναι να ενισχύσει τη σχέση των μαθητών με τον σύγχρονο πολιτισμό, να στηρίξει τη καλλιτεχνική τους έκφραση, να ενδυναμώσει την καλλιτεχνική τους παιδεία και να ενισχύσει την ανθρωπιστική και διαπολιτισμική ευαισθητοποίηση και δράση τους. Μέσα από τις βασικές αρχές της υποκριτικής και της θεατρικής έκφρασης, τα παιδιά ως δημιουργοί θα συνθέσουν θεατρικές σκηνές χρησιμοποιώντας πρωτότυπο υλικό καθώς και απρόβλεπτα μέσα για να συγγράψουν διαλόγους (π.χ. messenger, whatsapp). Η τελική παρουσίαση θα δημιουργηθεί από κοινού με τους συμμετέχοντες/-ουσες και μπορεί να πάρει την μορφή μιας θεατρικής παρουσίασης με πρωτότυπο κείμενο ή μίας performative δράσης, ακόμη και στο δημόσιο χώρο. Πρώτο υλικό του εργαστηρίου συνθέτουν οι σκέψεις, οι προβληματισμοί και οι στόχοι της ομάδας μας. Υπεύθυνοι του Εργαστηρίου είναι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας Γιώργος Γκρίλης και Ιφιγένεια Μαντζάνα και η  ηθοποιός, performer και σκηνοθέτης Γιώτα Αργυροπούλου. Η κυρία Αργυροπούλου, ιδρυτικό μέλος της θεατρικής ομάδας Βlindspot Τheatre Group, είναι ιδιαίτερα καταξιωμένη στον χώρο του θεάματος γενικότερα, γεγονός που πιστοποιούν οι συμμετοχές της  στον κινηματογράφο (Μικρά, όμορφα άλογα, Η τελευταία φάρσα), στην τηλεόραση (Μάγισσα), αλλά, κυρίως, στο θέατρο είτε ως σκηνοθέτης (Alexa, Youthquake), είτε ως θεατρικός συγγραφέας (Αναζητώντας τον Χόλντεν Κόλφιλντ, Blink κα), είτε ως πρωταγωνίστρια (Έντα Γκάμπλερ, Hotel, X-Tokyo κα).

Τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί μας δηλώνουν ενθουσιασμένοι με το ξεκίνημα και ανυπομονούν για τη συνέχεια!